Fizjoterapeuta jadący na hulajnodze pod mikroskopem

Oryginalny artykuł pochodzi z czeskiej strony: https://www.yedoo.eu/cs/clanek/jizda-na-kolobezce-pod-drobnohledem-fyzioterapeutky-8afTWX

3. 5. 2022 | Vendula Kosíková

Razem z fizjoterapeutką Editą Proškovą przyjrzeliśmy się jeździe na hulajnodze – jej korzyściom zdrowotnym i zagrożeniom. Co nam może dać, na co zwracać uwagę podczas jazdy i na co uważać z dziećmi?

Jazda na hulajnodze zapewnia idealne rozciąganie po dniu spędzonym na siedzącej pracy.

Jeździsz sam hulajnjogą, poleciłbyś ją innym?

„Jazda na hulajnodze ma wiele zalet. Jako fizjoterapeuta najbardziej doceniam to, że buduje stabilność będącą podstawą każdego dobrze pokierowanego ruchu, nie tylko w sporcie , ale także we wszystkich codziennych czynnościach. 

Przynosi to ogromną korzyść zwłaszcza osobom, które mają siedzący tryb pracy. Jazda na hulajnodze dobrze rozciąga zginacze bioder, które skracają się na długi czas.

Jeśli nie rozciągniemy dostatecznie zginaczy, miednica przechyla się do przodu, a następnie zgina w biodrach, co prowadzi do ogólnej złej postawy i problemów zdrowotnych.

Z tego powodu wolałbym hulajnogę od roweru, na którym jeździec znów siada z podniesioną głową, podobnie jak siadał w pracy.

Większość rowerzystów również opiera ciężar tułowia na dłoniach, oprócz nadgarstków w zgięciu grzbietowym, co powoduje problem z nadgarstkami. 

Odpada podczas jazdy na hulajnodze, ciało jest wyprostowane, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, ręka tylko nieznacznie spoczywa na kierownicy, nadgarstek jest na jednej linii z przedramieniem, a klatka piersiowa pozostaje ładnie otwarta .

Kiedy jeździsz hulajnogą po ścieżce rowerowej , gdzie naprawdę możesz pochylić się w ruchu – przejdź na maksymalne wydłużenie i rozpórkę , zaangażujesz, rozciągniesz i wzmocnisz wszystkie mięśnie w ciele.”

„Inaczej jest, gdy jeździmy po mieście na hulajnodze. Wręcz przeciwnie, starasz się jeździć tak oszczędnie, jak to tylko możliwe. Ale nawet ten ruch się liczy ”.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy na hulajnodze

„Ważne jest, aby ustabilizować miednicę , aby nie opadała ani nie przechylała się do przodu podczas jazdy, ale pozostawała w neutralnej pozycji względem korpusu.

Kiedy twoja miednica opadnie, będziesz wiedział, że odbijasz się od wewnętrznej krawędzi stopy. W takim przypadku polecam wyostrzenie i skupienie się na odpowiednio prowadzonym ruchu, patrz technika jazdy .

Upewnij się również, że kolano nogi stojącej nie opada podczas jazdy do wewnątrz i pozostaje w pozycji neutralnej względem kostki.

Jeśli kończyna dolna obraca się do wewnątrz, powstaje słaby wzorzec ruchu, który jest następnie przenoszony na całe ciało.

Nie odwracaj też stóp , tylko ustaw je na stopniu równoległym do jego krawędzi. 

Wyreguluj wysokość kierownicy tak , aby nie zmuszała Cię do rozciągania łokci, pochylania się do przodu, zamykania klatki piersiowej lub opierania się o kierownicę swoim ciężarem.

Podczas jazdy na hulajnodze stój prosto, z ramionami wyśrodkowanymi i miednicą w pozycji neutralnej . Stopa jest równoległa do kroku, a kolano skierowane prosto nad stopę .

Zobacz właściwą technikę jazdy tutaj .

Jakie buty poleciłbyś na przejażdżkę hulajnogą?

Z własnego doświadczenia mogę polecić buty sportowe z miękką i wyższą podeszwą bez kropli . Wolę jeździć bosobotami Leguano Aktiv lub Primus Trails z Vivobarefoot.

Ważne jest, aby wybrać but, który jest przestronny, aby stopa mogła opierać się na wszystkich palcach, a jednocześnie na tyle elastyczny, aby nie opierał się odbiciu stopy.

Sięgnij także po wygodną odzież sportową. Jeansy uniemożliwią Ci maksymalne rozciągnięcie, a szkoda go stracić.

Czy jazda na hulajnodze jest odpowiednia również dla dzieci i na jakich warunkach?

„Oczywiście jazda na hulajnodze jest bardzo korzystna dla dzieci . Szczególnie w epoce post-Zielonoświątkowej , kiedy dzieci przyzwyczaiły się do regularnego ruchu dzięki surowym środkom, stały się leniwe i straciły motywację do powrotu na zajęcia i treningi sportowe.

Dziś w gabinecie cieszymy się z każdej aktywności fizycznej, na którą zdecydują się dzieci. Na szczęście jazda na hulajnodze jest fajna, więc łatwo dać się skusić.

Skuter dziecięcy Yedoo Mau

Pod względem fizjoterapii hulajnoga jest idealnym narzędziem do treningu stabilności i koordynacji ruchów . Posłuży również dzieciom z patologią ruchu, ponieważ wzmacnia i wzmacnia ich mięśnie.

Poza tym, jak wspomniałem, zmuszając je do wyprostu bioder, doskonale rozciąga mięśnie skracające sesję .

Zasady dobrej jazdy są takie same jak dla dorosłych. Czyli miednica w pozycji neutralnej, barki wyśrodkowane i kolano tuż nad stopą.”

W jakim wieku zaczynasz jeździć na hulajnodze?

„A nie kwestia wieku, jest to kwestia wzrostu i budowy fizycznej dziecka .

Najmniejsze hulajnogi oferowane przez Yedoo są od wzrostu dziecka do 100 cm. Moja czteroletnia córka ma 104 cm wzrostu, jest mała i potrafi jeździć na hulajnodze Yedoo Mau, która jest dla niej wystarczająco lekka.”

A co z dziećmi i zmianą nóg?

„Oczywiście idealne jest, aby dzieci mogły zmieniać nogi podczas jazdy, ale nie przejadą dłuższego dystansu bez zmiany nogi i bez przerwy, albo będą chodzić same, albo się zatrzymać, naturalnie kompensując jednostronny ruch.

Dlatego też dzieci, które zaczną jeździć na hulajnodze, będą czuły się komfortowo w trybie jeździć i jeździć. Albo zatrzymaj się i skrzyżowaj nogi w spokoju.

Będą w stanie pokonywać jeszcze dłuższe dystanse, co znacznie ułatwi życie, zwłaszcza rodzicom przedszkolaków.

W końcu możesz jeździć na nich na hulajnodze, dobrze się bawić i zrobić coś dla swojego zdrowia.”

Jak nauczyć dzieci zmieniać nogi

Najlepszym sposobem na nauczenie dzieci zmiany jest jazda na hulajnodze, trzymając kierownicę, gdy próbują zmienić nogi. Ważne jest, aby rozumieli zasadę, wtedy jest to kwestia praktyki.

Edita Proszkowa

Edita Prošková ukończyła fizjoterapię na Politechnice Czeskiej, a także studiowała podologię * i podologię **. W swojej prywatnej praktyce w Roudnice nad Labem zajmuje się nabytymi i wrodzonymi wadami stóp u dorosłych i dzieci. Za pomocą ćwiczeń i aplikacji pomocy podologicznej pomaga wyprostować zaburzoną funkcję nóg, co wpływa na stan i rozwój (u dzieci) całego układu mięśniowo-szkieletowego.

Edita jest również zwolenniczką bosego obuwia i wszechstronnego ruchu. Pomoże Ci więc nie tylko z płaskostopiem, odwróconymi kostkami, wysklepionym kciukiem itp., ale także z doborem obuwia i ćwiczeniem prawidłowego chodzenia. W razie potrzeby zaprojektuje i wykona wkładki na wymiar lub pokaże taśmę. Można się z nią skontaktować na www.facebook.com/Edita-Prošková-fyzioterapeut-podolog . 

* Podologia to dziedzina zajmująca się problematyką stóp, czyli profilaktyką i leczeniem dolegliwości bólowych oraz powikłań zdrowotnych w odniesieniu do całego układu mięśniowo-szkieletowego.

** Podologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się nie tylko na stopach, ale na wszechstronnym badaniu stopy, od anatomii, przez fizjologię, po diagnostykę, leczenie i poradnictwo. Mówiąc najprościej, podologia zajmuje się pielęgnacją stóp od kości i stawów, przez ścięgna i mięśnie, po skórę i paznokcie. Do kompetencji podiatry należy również produkcja indywidualnie wykonywanych wkładek do butów.

W Republice Czeskiej nie ma jeszcze możliwości studiowania podiatrii lub podologii na uniwersytecie, jak ma to miejsce za granicą. Dlatego w Czechach edukacja w tych dziedzinach odbywa się w formie kursów.

close

Newsletter

Chcę widzieć postępy Twojej przygody. Mój email.

* Zgadzam się na odbieranie wiadomości email ze strony www.pawelkalinowski.pl.

* Interesują mnie hulajnogi. Chętnie porozmawiam o tym produkcie. Proszę o telefon.

Tags: No tags